Sportief wandelen heeft een lange traditie bij AV Triathlon. Een impressie van de begintijd van het wandelen bij AV Triathlon, een artikel van door sportief wandeltrainer Theo Kok.
Bijna dertig jaar geleden waren er al initiatiefnemers om in onze vereniging het Sportief Wandelen in te voeren. Bijvoorbeeld hardlooptrainster (en fysiotherapeute) Trix de Vries. De gemiddelde reactie daarop was: we zijn een atletiekvereniging, geen “wandelclub”. Daarmee was de toon gezet en helaas de zaak voorlopig afgedaan.
Aanhouder
Echter de aanhouder wint! Zo stelde Flip de Leeuw in de Algemene Leden Vergadering van april 2000 opnieuw voor om Sportief Wandelen te introduceren met als onderbouwing, dat mensen die al dan niet tijdelijk moeten stoppen met hardlopen, zo toch kunnen blijven sporten in ons mooie bosgebied. Tevens gaf hij aan dat door de vergrijzing van de vereniging, er steeds meer behoefte zou kunnen ontstaan voor een sport als Sportief Wandelen. Gerard Smink (één van de oprichters van AVT) vond het een geweldig idee: “zo kunnen we blijven sporten. Doen!” Daarna meldde Ton Duits, dat hij onlangs bij de Atletiek Unie de trainers- en opleiderscursus Sportief Wandelen had afgesloten. Wat hem betreft zouden we er mee kunnen starten. Snel daarna werd door het bestuur groen licht gegeven.
Eerste wandeltraining
Op zaterdag 13 januari 2001 startte Ton Duits de eerste wandeltraining in het prachtig besneeuwde Birkhoven. Het waren vooral oud AVT-leden en ook oud AVT-trainers die niet meer konden of wilden hardlopen, die hiervoor terugkwamen. Maar ook mensen van buiten de vereniging. In de loop van dat jaar hebben Ton en Flip samen een opleiding georganiseerd om mensen op te leiden tot Sportief Wandeltrainer. Zo werd gaandeweg het Sportief Wandelen bij AVT verder op poten gezet en uitgebreid.
Anneke Rademaker en Jim van de Kuil gingen “de wandelkar” trekken. Wandeltrainers van het eerste uur waren ook Ingrid Koot en Gerard van Schaik, die dit bijna 25 jaar hebben gedaan. Theo Kok werd coördinator van het Sportief Wandelen. Drie keer per jaar was er een “Opstapcursus wandelen”, vergelijkbaar met de Trimcursus hardlopen (nu Start Running). Anneke Rademaker leidde tot 2004 de cursussen. Het merendeel van de deelnemers aan de Opstapcursussen werd ook daadwerkelijk lid van AV Triathlon.
Verschillende niveaus
In 2002 waren er vijftig wandelende leden. In 2003 werd AV Triathlon als vereniging lid van de Nederlandse Wandelsport Bond. Eind 2003 waren er honderd wandelende leden, verdeeld over vier niveaus. Twee jaar later waren het er 150! De toestroom ging zo hard dat het bestuur het beleid moest aanpassen. Om de vele aanmeldingen op te vangen, werd uitgegaan van “beheerste groei”. Er werd een Commissie Wandelsport in het leven geroepen.
De commissie kreeg meteen te maken met de nieuwe wandeltrend: Nordic Walking. Vanaf eind 2004 was ook het wandelen met speciale skistokken mogelijk. Voor Jim van de Kuil en Anneke Rademaker werd Nordic walking hun nieuwe passie. Omdat je voor Nordic Walking echt wel de techniek moet beheersen om geen blessures te krijgen, begon men al snel met cursussen Nordic Walking. Ook hier werd in niveau-groepen getraind. Zelfs kwam er een trainingsgroep Nordic Running bij. Door professionele cursussen in Duitsland te volgen, hebben Anneke en Jim het Nordic Walking bij AV Triathlon naar een kwalitatief hoog niveau gebracht.
Looptechnieken
Na 2004 namen Anneke Hendriksen en Theo Kok de leiding van de Opstapcursussen Sportief Wandelen over. Met nog steeds drie cursussen per jaar, waarbij ook mensen via de SRO, door de gemeente Amersfoort gesteunde acties, deelnamen. Zo’n 25 deelnemers per cursus. Er werd veel aandacht besteed aan de juiste houding, het eigen wandeltempo en de diverse looptechnieken, met als specialiteit het makkelijk lopen in het zand. Het doel van de cursus was om na zes weken zes kilometer aan één stuk te kunnen wandelen.
Naast de wekelijkse trainingen werden er in de begintijd van het Sportief Wandelen negen jaarlijkse wandelweekenden georganiseerd. Deze werden gehouden in oktober en vonden plaats in verschillende bijzondere natuurgebieden in Nederland. Het aanbod van de wandelingen was zo georganiseerd, dat elke wandelaar, ongeacht het niveau, aan het weekend kon deelnemen. Zo’n wandelweekend telde ongeveer dertig deelnemers.
Andere “extra’s” naast de reguliere trainingen van het Sportief Wandelen zijn:
* de Woopertest, een Coopertest voor wandelaars. Daarbij leggen zij een afstand van ruim twee kilometer (in eigen tempo) zo snel mogelijk af.
* het Zweeds wandelspel, een intervaltraining in spelvorm. In tweetallen gaat men in een stuk bos een vraag opzoeken en beantwoorden. Daarna gaat men zo snel mogelijk (interval) terug naar het startpunt. Via het gooien van dobbelstenen krijgt men het nummer van de volgende vraag. In totaal negen vragen. Met negen vergaarde letters van de antwoorden, moet men een woord samenstellen. Wie als eerste het juiste woord heeft gevonden, heeft (de intervaltraining) gewonnen.
Iedereen welkom
En nog steeds wordt er wekelijks enthousiast gewandeld bij AV Triathlon. Soms ook door hardlopers. Zij kunnen altijd aan de wandeltrainingen deelnemen. Dit gebeurt regelmatig bij een hardloopblessure. Men kan dan vaak nog wel wandelen. En dus ook meetrainen in diverse wandelgroepen. Bij het wandelen is iedereen van harte welkom!
(Theo Kok)





